www.menora.cz
O nás Kalendář Devět bran Fotogalerie Z tisku Sponzoři

Přežít Terezín. V Trutnově zazněl silný příběh; Krkonošský deník 9.11.2018

Trutnov - Festival židovské kultury Devět bran, který až do neděl probíhá v Trutnově, se snaží připomínat zvěrstva, která se odehrávala ve válečných letech, zvláště pak vyvražďování židovské komunity. Michaela Vidláková, rozená Lauscherová, vyprávěla autentické zážitky z terezínského ghetta, kam byla v roce 1942 deportována.

Nejprve v Koncertní síni Bohuslava Martinů a v pátek dopoledne i školákům v Uffu. Festival připomíná smutné výročí Křišťálové noci.

PROGRAM FESTIVALU:
*Pátek 9. listopadu od 19:00 v Koncertní síni B. Martinů – Ivan Herák a jeho synové – známý houslový virtuóz a jeho nadané děti

*Sobota 10. listopadu od 19:00 v Koncertní síni B. Martinů – Felix Slováček Jr. a MLP komorní soubor

*Neděle 11. listopadu od 10:00 v Koncertní síni B. Martinů – společné bohoslužby Českobratrské církve evangelické a Československé církve husitské s Achabem Haidlerem

*Neděle 11. listopadu od 12:00 na místě vypálené synagogy – vzpomínkové shromáždění s Achabem Haidlerem

*Neděle 11. listopadu od 19:30 v Koncertní síni B. Martinů – Kapela Holinky – Klezmer, Swing, balkánský, rusínský, ruský a romský folklor; celé s koštem vína z Izraele.

Jana MudrováV Trutnově začíná festival Devět bran; Krkonošský deník 7.11.2018

Trutnov - Vernisáží výstavy grafik Elisy Spevákové a vystoupením dua Hlasabas začíná dnes večer 15. ročník festivalu Devět bran. Připomíná smutné výročí Křišťálové noci, největšího pogromu na Židy, který se odehrál na celém území Velkoněmecké říše.

Kromě klasické hudby festival uvádí spíše menšinové žánry. Každý den až do neděle se program bude denně odehrávat především v Koncertní síni Bohuslava Martinů. Ve čtvrtek večer od 19 hodin tam zájemcům převypráví osobní svědectví o šóa Michaela Vidláková, v pátek ráno se bude věnovat školní mládeži.

V Trutnově lehla během Křišťálové noci popelem synagoga a došlo k násilnostem a ohavnostem, které v civilizovaném světě nemají místa. Z více než osmdesáti členné židovské obce byla polovina zabita a druhá polovina musela utéct. „Nezůstal z ní v Trutnově snad vůbec nikdo, a zůstal-li, ke svému původu a náboženství se veřejně nehlásí.Filosofka Hannah Arendtová píše, že co se stalo jednou, může se opakovat. Chceme vzpomínat, varovat, apelovat a volat k lidské odpovědnosti,“ uvedl k festivalu za pořadatele z Českobratrské církve evangelické Tomáš Molnár.

Festival Devět bran má bohatý program. Kromě dnešního vyprávění o šóa Michaely Vidlákové se mohou zájemci těšit například na sobotní vystoupení Felixe Slováčka juniora. / Jana MudrováDevět bran letos i s cimbálovkou; Krkonošský deník 9.10.2017

Trutnov – Příznivci festivalu Devět bran se mohou těšit na dvanáctý ročník, který se v Trutnově uskuteční již za měsíc. Akce svátku česko německo židovské kultury se odehrají od 8. do 12. listopadu s podporou Královéhradeckého kraje.

Organizátoři, kterými jsou opět spolek Menora a trutnovský Sbor Církve českobratrské evangelické, připravili pro příznivce festivalu jak výstavu fotografií, tak několik jedinečných koncertů. O válečných událostech, pobytu hned ve třech koncentračních táborech i o účasti v pochodu smrti bude tentokrát studentům i veřejnosti vyprávět profesor Alexander Fried.

„Do Trutnova se letos po čtyřech letech vrátí výjimečný klavírista Lukáš Klánský, naposledy vystupoval na osmém ročníku v roce 2013,“ uvedl jeden z organizátorů festivalu poslanec Robin Böhnisch. „Teším se také na opravdovou raritu, koncert klezmerových melodií v podání Cimbálovky České filharmonie, který letošní festivalovou přehlídku uzavře v neděli 12. listopadu. Asi to spojíme s koštem vína,“ doplnil Robin Böhnisch.

I tentokrát bude na festivalové akce vstup volný, místenky si mohou zájemci od pondělí 16. října vyzvednout v Městském informačním středisku ve Staré radnici na Krakonošově náměstí. / Jana MudrováDevíti branami se otvírají v Trutnově nevšední umělecké zážitky i poučení; Krkonošský deník 7.11.2016

Trutnov – Obyvatelé Trutnova mohou i letos využít jedinečné příležitosti a zúčastnit se nevšedního pětidenního programu. O víkendu začal v trutnovské síni Bohuslava Martinů multižánrový festival Devět bran, věnovaný židovské kultuře.

PŘIPOMÍNKA HRŮZ
Klade si za cíl nejen připomenutí nechvalně známých událostí kolem Křišťálové noci, kdy byla vypálena zdejší synagoga. Chce zachovávat a předávat kulturní dědictví. „Je to již čtrnáct let od chvíle, kdy došlo k devastaci pomníků židovských dívek a žen na trutnovském hřbitově. Tenkrát jsem si řekl, že je potřeba tvořit něco pozitivního a mladým lidem přiblížit historii. Máme za sebou za tu dobu zhruba sedmdesát pořadů, příběhy tu vyprávělo dvanáct pamětníků holocaustu,“ připomněl evangelický farář Tomáš Molnár a vyjádřil na vernisáži výstavy poděkování všem, kteří festival podporují. Kromě Královéhradeckého kraje, který letos věnoval 35 tisíc korun, věří pořadatelé i v dotaci od města Trutnova.
Pomáhají jim mnozí sponzoři, mezi nimiž je například známý trutnovský donátor kultury a sportu, podnikatel Rudolf Kasper.
Podle pořadatelů návštěvnost festivalu každým rokem stoupá. Není divu. Mnozí interpreti a hosté patří k excelentním. Například koncert houslového virtuóza Jaroslava Svěceného bude ve středu večer mimořádným zážitkem.

S PAMĚTNÍKEM
Ale i pro poučení si návštěvníci na festival tradičně přicházejí. Zvláště pak studenti trutnovských škol. I jim se letos s osobním svědectvím svěří pan Frank Reiss, člověk, který přežil řádění Hlinkovců a Terezínské ghetto. Stojí jistě za zmínku, že se v roce 1990 stal poradcem prezidenta Václava Havla. „Na pořad se chystáme. Počet studentů, kteří mají o problematiku zájem, roste, což mne opravdu těší,“ konstatoval pedagog Střední průmyslové školy v Trutnově Marek Šváb. „Je potřeba si také uvědomit, že pamětníkům holocaustu věk přibývá a není jich již mnoho. Besedy s nimi jsou jedinečnou příležitostí se na vše, co se odehrávalo za holocaustu, ptát,“ dodal poslanec Parlamentu ČR Robin Böhnisch.Festival Devět bran obohatí dění Trutnova; Krkonošský deník 5.11.2016

Trutnov – Jidiš ve třech, koncert, který začne dnes v 19 hodin v síni Bohuslava Martinů, je projektem herečky, zpěvačky a autorky knihy Divný kořeny Hany Frejkové (na snímku). Ta vystoupí se spoluhráči Milanem Potočkem (klarinet), Slávkem Brabcem (akordeon) a svou dcerou Mariannou. Největším hudebním tělesem letošního ročníku multižánrového festivalu Devět bran bude komorní orchestr Musica Lucis. Jeho členové působí i v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu nebo v České filharmonii. Koncert se koná zítra od 19 hodin. Celkově je program přehlídky tentokrát velmi obsáhlý a pokračuje i do poloviny příštího týdne. „Velkým zážitkem bude bezpochyby povídání s Frankem Reissem, které doprovodí hudbou klezmerový ansámbl Augenblick. Frank Reiss se narodil v berlínské židovské rodině, nástup nacistů pak donutil rodinu uprchnout přes Rakousko do Československa. Jeho otec zemřel v Majdanku, matka byla jako členka odboje rovněž zabita. Válku strávil ve Slovenském štátě v opatrovnické rodině, nakonec se ale stejně dostal do Terezína.
Po válce vystudoval práva, v roce 1968 pak emigroval do USA, kde například vedl vládní program pro utečence,“ přiblížil osud člověka, s kterým se veřejnost setká v úterý od 19 hodin v síni Bohuslava Martinů, poslanec Parlamentu ČR Robin Böhnisch. Ve středu dopoledne od 10 hodin se mohou besedy s ním zčastnit i studenti středních škol z Trutnova.
Velký zájem pořadatelé festivalu Devět bran očekávají o závěrečný koncert, konaný ve středu 9. listopadu od 19 hodin. Rodák z Hradce Králové Jaroslav Svěcený je jedním z nejvýznamnějších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. „Do Trutnova nejspíš přiveze program složený především z děl židovských autorů, nebo představí významné židovské houslaře,“ dodal Robin Böhnisch.Devět bran obohatí kulturní život; Krkonošský deník 26.10.2016

Trutnov – Multižánrový festival česko německo židovské kultury již klepe na dveře, respektive na brány. Devět bran se uskuteční letos tradičně i v Trutnově, kde si získalo stabilní místo při zpestření kulturní nabídky. Kromě připomínky osudů trutnovských židů a zániku synagogy při Křišťálové noci si pořadatelé akce, která potrvá od 5. do 9. listopadu, kladou za cíl zachovávat a rozvíjet kulturní dědictví. V rámci festivalu přijíždí do Podkrkonoší řada umělců (vystupoval zde například herec Jan Kačer – na snímku). A na co se letos může veřejnost konkrétně těšit? „Milovníci jidiš písní ocení procítěné podání Hany Frejkové na koncertu Jidiš ve třech. Hana Frejková je česká herečka a zpěvačka německo-židovského původu narozená v době londýnské emigrace jejích rodičů,“ informoval poslanec PS PČR Robin Böhnisch, který na přípravách akce spolupracuje s pořadateli. „Největším hudebním tělesem letošního ročníku bude komorní orchestr Musica Lucis. Už fakt, že jeho členové zároveň působí v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu nebo v České filharmonii, slibuje špičkový zážitek. Velký zájem očekáváme i od závěrečného koncertu Jaroslava Svěceného, který nejspíš přiveze program složený především z děl židovských autorů, nebo představí významné židovské houslaře,“ uvedl Robin Böhnisch a dodal: „Velkým zážitkem bude bezpochyby povídání s panem Frankem Reissem, které doprovodí hudbou klezmerový ansámbl Augenblick. Frank Reiss se narodil v berlínské židovské rodině, nástup nacistů pak donutil rodinu uprchnout přes Rakousko do Československa. Jeho otec zemřel v Majdanku, matka byla jako členka odboje rovněž zabita. Válku strávil ve Slovenském štátě v opatrovnické rodině, nakonec se ale stejně dostal do Terezína. Po válce vystudoval práva, v roce 1968 pak emigroval do USA, kde například vedl vládní program pro utečence.“ / (jm)Holocaust studentům přiblížila žena, která přežila Osvětim; Krkonošský deník 10.11.2015

Trutnov – Desátý ročník festivalu Devět bran přinesl včera poutavou besedu. Se školáky hovořila Dagmar Lieblová, žena, která přežila internaci v Terezíně a později v nacistickém koncentračním táboře Osvětim Birkenau. S obdivuhodným elánem a ochotou se nynější doktorka filozofie studentům svěřovala s nelehkým osudem. Mladí nejprve bez hlesu sledovali dokument z protagonistčina života a pak ji zavalili spoustou otázek. Ani po závěru besedy mládež nechtěla Dagmar Lieblovou pustit domů a dotazy se sypaly ještě cestou ze sálu. Ochotně dětem ukázala i vytetované číslo, které má stále viditelné na ruce.

„V Kutné Hoře, kde jsem se narodila, nikdy nežilo mnoho židů. Jen několik desítek rodin," začala prostřednictvím filmového dokumentu popisovat, co vše prožila. Představila šťastné chvíle dětství, zachycené na dochovaných fotografiích. Vzpomínala na přítelkyni Fanynku která rodině, později internované v táborech, z Kutné Hory statečně pomáhala. „Maminka, tatínek, sestra a další příbuzní se z tábora už nedostali. Mně zachránil život vlastně omyl v datu narození. Podle něj mi bylo 16, nikoliv 15 let, a tak jsem byla koncem války selektována na práce do tábora v Hamburku. Ani nevím, kdo a proč tu chybu ve spisu udělal. Ale jen díky ní jsem přežila. Rodinu jsem pak už neviděla," líčila protagonistka a během dvouhodinové debaty velmi autenticky přiblížila žákům otřesné podmínky, které museli židé v táborech překonávat.

Vyprávěla, jak přeživší nakonec zachránili Britové. „Dnes jsem předsedkyní Terezínské iniciativy. Pomáháme zachovat vzpomínky těch, kteří prošli Terezínem. Trávím mnoho času se studenty a to, co dělám, je důležité. Protože jednou, až tu my nebudeme, chci mít jistotu, že tady zůstanou dnešní studenti, kteří svým dětem budou moci říct: Vím, co se stalo. Vím to, protože jsem mluvil s paní Lieblovou," uzavřela. / Jana MudrováMultižánrový festival Devět bran je v polovině jubilejního ročníku; Hradecký deník 9.11.2015

Trutnov – Festival česko – německo – židovské kultury Devět bran má po víkendu polovinu za sebou, druhá část programu se odehraje v následujících dnech. Jubilejní, desátý ročník začal v pátek koncertem kapely Der Šenster Gob, prezentujícím tradičních židovské, romské a balkánské melodie. „Žánrově se letos vracíme k počátkům, k živé, energické hudbě. Doufám, že i tentokrát bude mít návštěvnost stoupající tendenci a že oslovíme další trutnovské zájemce o kulturu,“ říká poslanec parlamentu a jeden z organizátorů, Robin Böhnisch. Vzácným hostem bude Dagmar Lieblová, současná předsedkyně Terezínské iniciativy. V roce 1942 byla rodina deportována do Terezína, pak do tzv. rodinného tábora v Osvětimi Birkenau. Dnes od 19 hodin pobeseduje se školáky i veřejností v Síni B. Martinů. Baladické písně sefardských Židů na dobové a etnické nástroje zítra představí kapela Čabraka a festival ve čtvrtek zakončí Janáčkovo trio. / (aš)Zítra odstartuje festival židovské kultury; Krkonošský deník 5.11.2015

Trutnov – Festival devět bran otevírá zítra v Trutnově již svůj desátý ročník. V minulosti mu předcházely akce k výročí Křišťálové noci, které organizoval evangelický farář Tomáš Molnár a další členové místního sboru. Tradice připomínání si židovské kultury je tedy v Trutnově ještě starší. Letošní ročník pořádá Menora z.s. a Farní sbor Českobratrské církve evangelické. První koncert se koná již zítra od 19 hodin v Síni Bohuslava Martinů. Vystoupí Der Šenster Gob, akustická kapela hrající židovskou, romskou a balkánskou hudbu a cestující při tom po celé Evropě v romantickém zeleném karavanu. Z původního tříčlenného, výhradně (speed) klezmerového mužského tria se postupem času stala kapela čtyřčlenná, nejen klezmerová a také víc zpívající, krásná a místy občas dokonce i smutná. „Žánrově se letos vracíme k počátkům festivalu, k živé, energické hudbě nejen židovské, ale i k romské, a k balkánským rytmům. Doufám, že i tentokrát bude mít návštěvnost stoupající tendenci a že oslovíme další trutnovské zájemce o kulturu,“ říká poslanec Parlamentu ČR Robin Böhnisch. Vzácným hostem, který pobeseduje se školáky a v pondělí večer v 19 hodin v Síni Bohuslava Martinů i s veřejností, je Dagmar Lieblová, současná předsedkyně Terezínské iniciativy. Vyrůstala v Kutné Hoře. V roce 1942 byla rodina deportována do Terezína, pak do tzv. rodinného tábora v Osvětimi – Birkenau. Později byla Dagmar (tehdy Fantlová) přemístěna do Hamburku a následně do koncentračního tábora Bergen – Belsen, kde se dožila osvobození britskými vojáky v dubnu 1945. Její rodiče a sestra Rita však zahynuli v plynové komoře. / (jm)Kam lze zavítat za kulturou na Trutnovsku a Semilsku?; Krkonošský deník 5.11.2014

Odkaz: http://krkonossky.denik.cz/kultura_region/kam-lze-zavitat-za-kulturou-na-trutnovsku-a-semilsku-20141105.htmlDevět bran nabízí směs žánrů; Krkonošský deník 9.11.2013

Trutnov – V programu festivalu najdete koncerty, divadlo, bohoslužbu i pietní shromáždění.

Festival česko – německo – židovské kultury Devět bran má za sebou úvodní část. Po vernisáži komorní výstavy sochaře Aleše Veselého se v Koncertní síni B. Martinů konaly besedy s Fedorem Gálem. Dopoledne patřilo školákům, večer veřejnosti. Zaujmout mladou generaci je pro přednášejícího na povinné školní akci těžká disciplína. Charismatický a bezprostřední Fedor Gál však kombinací slova, projekce filmů a živé hudby přitáhnout pozornost umí. „Máte tady mezi sebou černocha? Byl by to kámoš?," začal bez okolků. „Dlouhodobé averze k jinakosti se vůbec netýkají jen židů. Všude na světě najdete nějakou menšinu, která je předmětem vyhrocené averze," nastínil v úvodu širší kontext probíraného tématu. Dnešní den je vyhrazený dvěma koncertům, od 15 hodin vystoupí Klavírní trio Pražské konzervatoře, od 19 skupina Neve. Do středy jsou plánované ještě další čtyři hudební vystoupení, divadlo, filmová projekce, bohoslužba i pietní shromáždění. / Aleš VaníčekNa festival Devět bran si stačí lísky vyzvednout. Jsou zdarma; Krkonošský deník 5.11.2013

Trutnov – Vstupenky na letošní VIII. ročník mezinárodního festivalu česko německo židovské kultury Devět bran jsou od pondělí k vyzvednutí v Městském informačním středisku na Krakonošově náměstí. Díky dotaci a sponzorům i letos zdarma.

Mimořádným zážitkem bude bezpochyby vystoupení Lukáše Klánského a Antona Čonky. „Koncert Lukáše Klánského jsem zažil před třemi lety v pražském Rudolfinu. Byl to neuvěřitelný zážitek, Rudolfinum bouřilo jako při rockovém koncertu a opakovaně Klánského vytleskávalo. Tento mladý klavírista už coby student hraje po celém světě a diváci, kteří přijdou na jeho trutnovský koncert, se jednou budou chlubit, že ho slyšeli na vlastní uši. A to platí i o houslistovi Antonu Čonkovi, který sbírá jedno ocenění za druhým," zve jeden z organizátorů, Robin Böhnisch.

Nejslavnějším hudebním tělesem, které se na letošním festivalu představí, bude Zemlinského kvarteto. Do Trutnova přijede rovnou z dvoutýdenního turné po USA a před cestou do francouzského Arles. „Zemlinského kvarteto se v roce 2010 stalo vítězem mezinárodní soutěže smyčcových kvartet ve francouzském Bordeaux, je také laureátem mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu, v Praze a v Londýně, kde zároveň získalo Cenu publika. Na Devíti branách vystoupí 13. listopadu," dodává Robin Böhnisch.

Festival začíná ve čtvrtek vernisáží výstavy v Koncertní síni Bohuslava Martinů a končí právě vystoupením Zemlinského kvarteta. V programu však nastala jedna změna, místo Tria Augenblick ve čtvrtek a v pátek vystoupí kytarista Josef Gušlbauer. / Aleš VaníčekLustigova Modlitba míří do Uffa; Krkonošský deník 1.10.2013

Trutnov – Nejslavnější novelu Arnošta Lustiga z roku 1964 v adaptaci Divadla Pod Palmovkou nabídne festival Devět bran. V letošním roce se ve městě uskuteční již osmý ročník mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran. I když většina festivalových akcí připadne tradičně až na listopad, už v říjnu se kulturní přehlídka ohlásí výjimečným divadelním představením.

V rámci přehlídky
Společenské centrum Uffo uvede v režii trutnovského rodáka Petra Kracika a v nastudování souboru Divadla Pod Palmovkou hru Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou podle románu Arnošta Lustiga. Spisovatel spojil dvě skutečné události z období druhé světové války a vytvořil strhující příběh mladé tanečnice z Polska a na Sicílii zadržených amerických milionářů židovského původu, kteří se v roce 1943 společně potkávají v koncentračním táboře a posléze se vydávají na cestu k domnělé svobodě. Cesta, na níž je jim průvodcem nacistický důstojník Bedřich Brenske, ale ve skutečnosti končí v plynové komoře. Původně nastudovali divadelníci hru pro projekt Vlak Lustig. V roce 2012 navštívil divadelní vlak čtrnáct krajských vlakových nádraží v Česku a letos v srpnu šest nádraží na Slovensku.

Divadelní vagón
Mezitím zavítal speciální divadelní vagón také do Osvětimi, Krakova a německého Wannsee, kde se v lednu 1942 uskutečnila konference nacistických špiček o koordinaci konečného řešení židovské otázky. Původní plány autorů projektu Vlak Lustig pro rok 2013 počítaly s letním představením na trutnovském hlavním nádraží. „Divadelní vagón i dobytčí vagóny s doprovodnými výstavami měly zavítat do Trutnova 10. července. Prostředky na českou část se ale nakonec podařilo zajistit až na sklonku léta, a tak se v Česku přímo z vlaku hrálo jen na nádraží v Praze – Bubnech. Vlak ale v létě jezdil s ohromným úspěchem na Slovensku, navštívil šest nádraží," uvedl jeden z organizátorů Devíti bran v Trutnově Robin Böhnisch.

Letos v červnu byla během povodní poškozena i budova Divadla Pod Palmovkou a rekonstruuje se dosud. Divadelní Vlak Lustig tak představoval příležitost pro část souboru Divadla Pod Palmovkou a další hosty, jak hrát mimo stálou scénu. Od konce října už bude soubor využívat prostory například Divadla v Dlouhé, nebo Švandova divadla. „Vedení Společenského centra Trutnov bylo velmi vstřícné, a proto se nám povedlo zařadit představení Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou do říjnového programu. Odehraje se v sobotu 12. října od 19 hodin. Vstupenky jsou stále k dispozici," uvedl Robin Böhnisch a dodal: „Představení navštíví i arménský velvyslanec Tigran Seiranian, scéna bude proto doplněna o titulkovací zařízení s anglickými titulky. Diváci v Trutnově tak mohou bez obav vzít na představení anglicky mluvící hosty." Arménský velvyslanec zavítá do Trutnova podruhé, region navštívil už 7. září. Arménský národ byl na začátku 20. století obětí první moderní genocidy ze strany tzv. Mladoturků.

Diváci se mohou těšit na výkon Radka Zimy v hlavní roli nacistického důstojníka Bedřicha Brenske, dále na hvězdy Divadla Pod Palmovkou René Přibila, Ivo Kubečku, Ivana Jiříka, nebo Rudolfa Jelínka. V roli Kateřiny Horovitzové se představí Anna Stropnická. Živý hudební doprovod zajišťuje skupina Menorah, která bude koncertovat už v pátek 11. října od 18 hodin v Husově sboru v Úpici. Díky tomu, že je projekt financován státem i soukromými dárci, je cena vstupného na představení stanovena na 50 korun. Vstupné na páteční úpický koncert je dobrovolné a poslouží k rekonstrukci okenních vitráží husitského kostela. / Pavla Truhlářová

Čtěte také zde: http://www.trutnovinky.cz/index.php?gid=106710, http://trutnovinky.cz/index.php?gid=106967 a zde http://www.trutnovinky.cz/index.php?gid=107114FOTO: Festival Devět bran vede k zážitkům; Krkonošský deník 12.11.2012

Mezinárodní festival Devět bran nabízí besedy, promítání filmů, různorodé koncerty, bohoslužby i pietní momenty.

Trutnov – Multižánrový festival Devět bran, který v pondělí v podkrkonošské metropoli vrcholí, nabídl v uplynulých dnech bohatý program. Mezinárodní přehlídka česko–německo–židovské kultury přilákala do neděle desítky diváků filmů, diskutérů na besedách i posluchačů hudby. Velké pozornosti veřejnosti se těšily hlavně koncerty. „Páteční, s Clarinet Factory, Alanem Vitoušem a Lenkou Dusilovou, přilákal kolem sto padesáti lidí," sdělil za pořadatele Robin Böhnisch. Početné publikum zavítalo například na sobotní koncert filharmoniků, hrajících v Ullmanovu kvartetu. Hudebníci představili několik skladeb. Největší ovace si vysloužili provedením Smyčcového kvartetu F dur (známého jako Americký) Antonína Dvořáka, ale pozornost upoutal i Smyčcový kvartet č. 3, který napsal Viktor Ullman roku 1943 v Terezíně.

Velmi silným zážitkem se v sobotu pro návštěvníky evangelické fary stalo promítání filmu John Rabe – ctihodný občan Třetí říše. Strhující drama o statečnosti Němce, bývalého přívržence Hitlera, který zachránil stovky tisíc lidí v čínském Nankingu před japonskou brutalitou. Snímek zájemcům promítli zástupci Výzkumného centra archeologie zla Pavel Chalupa a Šimon Krbec. „Film prostřednictvím festivalu Devět bran promítáme veřejnosti. Viděli ho lidé v rámci projektu Vlak Lustig. Jeho vagony připomínaly transporty lidí a jsou symbolem všech genocid. V prostoru železničních stanic krajských měst, kudy vlak projížděl, měli lidé možnost vidět také divadelní zpracování novely Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou v nastudování Divadla pod Palmovkou a v režii trutnovského rodáka Petra Kracika," poznamenal Pavel Chalupa.

Pavel Chalupa také seznámil návštěvníky festivalových akcí s plány Výzkumného centra archeologie zla, zaměřenými na prevenci genocid a projevů masového vyvražďování. „Usilujeme o zavedení magisterského studia oboru, který se touto problematikou zabývá, na českých univerzitách," upozornil Chalupa.

Včerejší program festivalu pokračoval dopoledne bohoslužbami s připomínkou obětí šoa a dále pietní vzpomínkou u hrobu židovských dívek na městském hřbitově v Trutnově, které se společně s evangelickým farářem Tomášem Molnárem zúčastnil trutnovský senátor Pavel Trpák (na snímku vpravo). Odpoledne a večer vyplnil další program.

Poslední akce festivalu Devět bran v pondělí patří jazzu. „Zakončení bude optimistické, v podání formace Vojta Lavička Trio. Nejzkušenějšího člena známější kapely Gipsy.cz Vojtěcha Lavičky. Hosté se mohou těšit mimo jiné na nejrůznější variace romských nebo židovských skladeb," zve jeden z pořadatelů, Robin Böhnisch. Vystoupení začíná od 19 hodin v Koncertní síni Bohuslava Martinů. / Jana Mudrová

Foto: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/foto-festival-devet-bran-vede-k-zazitkum-20121112.htmlHudba, filmy i výstava. Festival Devět bran putuje mnoha směry; Krkonošský deník 6.11.2012

Trutnov – Mezinárodní festival česko – německo – židovské kultury již posedmé nabídne pestrou paletu akcí. V průběhu pěti dnů bude možné zajít na výstavu, promítání filmů s diskuzemi, bohoslužbu i hudební vystoupení. Devět bran letos do Trutnova přivede například Lenku Dusilovou, členy České filharmonie z Ulmannova kvarteta, se svou formací vystoupí také Vojtěch Lavička, jeden ze zakladatelů kapely Gipsy.cz. Už podruhé na festivalu vystoupí pěvkyně Dana Dubová. „Vstup na všechny akce je volný, i tentokrát jsou pro jednotlivé koncerty připraveny místenky, které je možné si vyzvednout v Turistickém informačním centru na Krakonošově náměstí," informuje jeden z organizátorů, Robin Böhnisch. Festival zahájí tradiční besedy a hudební vystoupení s tématikou holocaustu a připomínka Křišťálové noci, během níž byla zničena také trutnovská synagoga. Ve čtvrtek se představí trutnovské veřejnosti akademická malířka Helga Hošková Weissová. „Studovala u Emila Filly a ve svých obrazech zachycuje atmosféru koncentračního tábora v Terezíně, kde pobývala v letech 1941 až 1944 před transportem do Osvětimi a do Mauthausenu. Řada z jejích obrazů bude vystavena ve čtvrtek a v pátek v Koncertní síni B. Martinů," dodává Robin Böhnisch. Její vyprávění hudbou doplní trio Augenblick židovskými a izraelskými skladbami. V pátek ráno bude Helga Hošková ještě besedovat se středoškoláky. Novinkou letošního ročníku je spolupráce s obecně prospěšnou společností Archeologie zla, která v sobotu na evangelické faře promítne film Floriana Gallenbergera John Rabe – Ctihodný občan Třetí říše. V neděli pak festival nabídne torzo prvního hraného filmu o genocidním násilí v dějinách kinematografie Ravished Armenia. Festival v pondělí optimisticky zakončí jazzová formace Vojta Lavička Trio nejzkušenějšího člena známější kapely Gipsy.cz. Hosté se mohou těšit také na nejrůznější variace romských nebo židovských skladeb. / Aleš VaníčekDevět bran se otevírá pošesté; Krkonošský deník 2.11.2011

Hvězdou letošního ročníku festivalu česko německo židovské kultury bude houslista Václav Hudeček

Trutnov ­- Skvělý program nachystali organizátoři 6. ročníku mezinárodního festivalu česko německo židovské kultury Devět bran, jež pořádá občanské sdružení Menora. Akce začíná v pátek vernisáží výstavy o spisovateli Arnoštu Lustigovi, jež se uskuteční v regionální kanceláři Senátu v Horské ulici. Hlavní hvězdou festivalu bude v letošním roce houslový virtuos Václav Hudeček. Jeho recitál začíná v sobotu v 18 hodin v Koncertní síni Bohuslava Martinů. Ještě předtím pobeseduje na husitské faře s vozíčkáři. Nedělní den zpestří od 16 hodin v koncertní síni Art Trio Praha a v pondělí to bude od 19.30 koncert Allstars Refjúdží Band. Robin Böhnisch, jeden z organizátorů akce, k pozvaným umělcům říká: „Art Trio Praha tvoří tři mladí umělci, z nichž pro vynikající klavíristku Evu Šilarovou bude trutnovský koncert zároveň posledním před delším přerušením její umělecké kariéry. Allstar Refjúdží Band je pestré mezinárodní uskupení, které hraje od kurdského folku, přes jazz po klezmer a východoevropský akordeon.” Festival ukončí v úterý 8. listopadu beseda s reportérem a dokumentaristou Stanislavem Motlem (od 18.00). Druhý den dopoledne bude Motl ještě debatovat s trutnovskými středoškoláky v Uffu.

Proč organizátoři pozvali na festival Devět bran zrovna Stanislava Motla, vysvětluje Robin Böhnisch takto: „Bylo to ze dvou důvodů. Za prvé s festivalem dlouhodobě spolupracuje i mimo Trutnov, naposledy se například účastnil filmové části v Kolíně. Za druhé do Trutnova dosud jezdili pamětníci holocaustu, většinou z Terezínské iniciativy, sdružení bývalých vězňů terezínského a lodžského ghetta z českých zemí. Tím, jak jich ubývá, tak se opakovaly osobnosti i příběhy, proto jsme usoudili, že bychom pozvali někoho, kdo sice holocaust přímo nezažil, ale díky reportérské činnosti má k tématu co říci.” Podle Böhnischových slov se pořadatelé snaží prostřednictvím festivalu nejen nabídnout zajímavé kulturní zážitky, ale také připomenout stále ještě nedávnou část českých a světových dějin. „Bezpochyby by se na holocaust nemělo zapomenout. Dokazují to i státní vyznamenání prezidenta republiky, který je každoročně uděluje těm, kteří jej nejen přežili, ale ještě šíří osvětu. A ta určitě funguje preventivně. Stačí, když jen srovnáme pohraniční okresy Trutnov a Náchod, co se týká výskytu různých projevů nacismu a antisemitismu,” podotýká Böhnisch.

Že Devět bran táhne diváky, dokazuje rok co rok se zvyšující návštěvnost. „I proto se snažíme každoročně nabídnout co nejširší paletu akcí. O přemístění do větších prostor ale neuvažujeme. Do Společenského centra Uffo jsme sice přesunuli tradiční vystoupení pro školy, které se dříve konalo v kině Vesmír, ale charakter festivalu je komorní a tomu vyhovuje i jeho umístění na evangelickou faru a do síně Bohuslava Martinů,” dodal Robin Böhnisch.

Vstup na všechny festivalové akce bude i letos volný, stejně jako vloni ale pořadatelé připravili místenky, které jsou k dispozici v Turistickém informačním centru na trutnovském Krakonošově náměstí. Konání Devíti bran kromě jiných partnerů finančně podpořil také Královéhradecký kraj a město Trutnov. / Miroslava JasanskáV izraelském Karmelu pomohou k obnově vyhořelých lesů i peníze vybrané v Trutnově; Krkonošský deník 17.3.2011

Místopředseda sněmovního výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch navštívil místa zničená lesním požárem

Haifa/Trutnov – Zatímco v Česku ještě zima neřekla poslední slovo, v severním Izraeli už panuje jaro a příroda tu ukazuje svoji sílu i na místech poničených největší ekologickou katastrofou v moderní historii židovského státu. I když na zhruba pěti tisících hektarech v pohoří Karmel nedaleko přístavního města Haifa ční dnes k obloze ohořelá torza až dvou milionů stromů, z dálky jsou svahy místy zelené. Na první pohled zmírňuje obraz zkázy tráva, která se ovšem bude zelenat jen někdy do začátku května. Požár přežily také cibuloviny a hlíznaté rostliny, které teď kvetou mezi uhlíky a spadanými ohořelými větvemi.

„V plném květu jsou karmelské tulipány Tulipa agenensis, divoké mečíky polní, bramboříky, asfodely větevnaté a tradiční symbol jarního Izraele sasanky věncové. To ovšem v dubnu skončí a až v květnu uschne i tráva, pohled na místa požáru bude opravdu žalostný,“ řekl Robin Böhnisch, který minulý týden navštívil okolí kibucu Bejt Oren v jihozápadní části Karmelu. Právě u Bejt Oren uhořelo v prosinci v autobusu 37 kadetů vězeňské služby a jejich nadřízených, když jeli evakuovat místní vězení. Celkem si požár vyžádal 44 mrtvých včetně šéfky policie v Haifě, evakuováno bylo na 17 tisíc lidí.

Rok plný očekávání

Trutnovský poslanec se v Karmelu míjel s pěticí našich lesníků, kteří tu do 7. března pracovali na odklízení škod. „Projekt dobrovolné pomoci je vedle finančních příspěvků druhou možností, jak mohou přispět obnově lesa na Karmelu jednotlivci nebo skupiny. V Česku se první finanční sbírky rozjely už krátce po uhašení požáru a například trutnovské sdružení Menora vybralo na dobročinném koncertě 11. prosince 7,5 tisíce korun. Ty společně s dalšími asi 450 tisíci korun putovaly prostřednictvím české kanceláře Židovského národního fondu (KKL-JNF) do Izraele ještě před koncem roku,“ doplnil Robin Böhnisch.

Lesníci a ekologové se dohodli, že krom základního vyčištění lesních porostů nebudou letos v Karmelu podnikat žádné zásadní kroky a vyčkají, zda se některé druhy dřevin budou schopny regenerovat. „Slibně vypadají místní duby, které by se mohly zčásti obnovit výmladky, podobně jako pistácie palestinská, která je v Izraeli spíš známá jako terpentýnový strom. Bohužel většinu porostů tvoří blízkovýchodní borovice halabská, která je k požárům velmi náchylná a její populace se bude muset obnovit ze semen nebo prostřednictvím nákladných umělých výsadeb,“ upřesnil poslanec.

Obavy o Český les

O 200 km jižněji, v Jatiru na hranici pouště Negev a Judských hor, je od roku 1964 vysazován největší izraelský lesní komplex Jatirský les. Součástí lokality asi 45 minut jízdy od Mrtvého moře je i Český les, pojmenovaný na počest mnoha českých dárců z řad firem i jednotlivců, kteří během posledních let podpořili Židovský národní fond, který je správcem lesů a vodních toků ve Svaté zemi. I Český les tvoří křehká borovice halabská, které se tu říká jeruzalémská borovice. Židovský národní fond je za vytváření monokultur tohoto k požárům náchylného jehličnanu dlouhodobě kritizován. Situace se ale postupně zlepšuje.

„Zhruba sedm let pociťujeme velký deficit vody, prší málo. O les máme velké obavy, naštěstí se KKL-JNF poučil a začíná tu vysazovat také odolnější listnáče. Navíc porosty oddělují naše vinice a sady,“ říká Etti Edri, manažerka zdejšího vinařství a obyvatelka vesnice Šani, ležící na dohled od Českého lesa. Důvodem obav o Jatirský les není ale jen počasí. „Les i vesnice leží přímo na hranici s palestinským územím a i když nikdo nechce pomyslet na to, že by se měla do dalších osudů lesa na úpatí Judských hor promítnout arabsko-izraelská nevraživost, vyloučit to nelze. Nejjistější prevencí je mír,“ uzavřel Robin Böhnisch. / Pavla Truhlářová

Foto: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/v-izraelskem-karmelu-pomohou-k-obnove-vyhorelych-l.htmlRobin Böhnisch: Zápisky ze Svaté země I - V; Krkonošský deník 4.,5.,7.,10.2.2011

Město se zdí v srdci

Když 7. června 1967 obsadily izraelské jednotky východní Jeruzalém a jeho Staré Město, do té doby kontrolované Jordánskem, upravila písničkářka Naomi Šemer svou jen pár týdnů starou píseň Jeruzalém ze zlata. Skladba, oslavující krásu města v srdci Judských hor, se rázem stala druhou, neoficiální hymnou židovského státu a obletěla celý svět. Už tři dny po spojení rozděleného města ukončilo Československo s Izraelem diplomatické styky a píseň o městě ze zlata a mědi, kde vane horský vzduch s vůní borovic, mohli Češi slýchat jen na zakázaných rozhlasových stanicích. Na dobré vztahy první republiky se sionistickým hnutím a vlastně i na rok 1948, kdy poválečné Československo sehrálo klíčovou roli při vzniku Státu Izrael, navázala federální vláda až v únoru 1990, kdy její tehdejší ministr zahraničí Jiří Dienstbier přivítal v Praze šéfa izraelské diplomacie Moše Arense. Ode dneška do začátku příštího týdne se v Jeruzalémě koná konference evropských zákonodárců. Delegáti včetně těch českých se budou zabývat mírovým procesem, snahami některých režimů o delegitimizaci Izraele, setkají se s předními izraelskými a palestinskými politiky a prohlédnou si výzkumná pracoviště, zejména ta se vztahem k životnímu prostředí. Když jsem v říjnu dostal z bruselské organizace Evropští přátelé Izraele na tuto konferenci pozvání, neváhal jsem a navzdory nemalému účastnickému poplatku potvrdil účast a včera odletěl směr Tel Aviv – Jaffo. Dnes nás čekají jednání v palestinském Ramalláhu. Česko má mírový proces mezi svými diplomatickými prioritami a už dvacet let usiluje o budoucí koexistenci Izraele a Palestiny v podobě dvou nezávislých států. Je načase. Vždyť jméno Jeruzaléma pochází z hebrejského „ir šalom“, tedy město míru.

Foto: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/zapisky-ze-svate-zeme-20110203.html

Hlavní města kam se podíváš

Ramalláh, z arabského „velikost boží“, se stejně jako Jeruzalém nachází v Judských horách. Cesta z Jeruzaléma na sever trvá jen pár minut a stoupá od Starého Města, které leží v 760 m nad mořem, asi o sto dalších výškových metrů. Většinu roku suché pahorky kolem silnice se teď na pár týdnů zelenají a kozy zde stanujících beduínů tak mají hody. Pětadvacetitisícový Ramalláh je dočasné hlavní město palestinské autonomie, palestinští Arabové si totiž pro svůj budoucí stát nárokují východní Jeruzalém. Jeruzalém je ovšem od prosince 1949 hlavním městem Izraele, od roku 1967 de facto a od roku 1980 de iure sjednoceným. Takzvaný základní zákon z roku 1980 o nedělitelnosti Jeruzaléma však mezinárodní společenství neuznalo a řada států přesunula svá zastoupení do Tel Avivu, který byl hlavním městem v letech 1948 až 1949. V Tel Avivu sídlí i mise České republiky. Dopolední jednání v Ramalláhu se týkalo především energetické problematiky. Palestinský ministr energetiky a přírodních zdrojů Omar Kittaneh představil v zajímavé prezentaci situaci v zásobování elektrickou energií jak na Západním břehu Jordánu, tak v pásmu Gaza. Elektřinu po celých 24 hodin má k dispozici jenom obyvatelstvo na sever a na jih od Jeruzaléma, resp. Ramalláhu. Velká část Západního břehu je závislá na nejrůznějších generátorech, které jsou schopné zásobovat komunity 3 až 5 hodin. S elektrifikací palestinské autonomie pomáhá i Česká republika. Zatím rozjela projekty ve 21 vesnicích. Po setkáních v Ramalláhu si nás u mauzolea Jásira Arafata vyzvedl šéf českého Styčného úřadu Ivo Šilhavý a vzal nás na krátkou exkurzi do Jericha, dalšího významného palestinského sídla. V sobotu nás čeká prohlídka Izraelského muzea a oficiální začátek konference.

Foto: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/zapisky-ze-svate-zeme20110205.html

Neděle, den první

Když v roce 1946 pasáček u Kumránu nad Mrtvým mořem hodil za zaběhlou kozou kámen do jedné ze skalních jeskyní, uslyšel zvuk rozbité kameniny. Nejstarší zachycení tezí judaismu nalezené v nádobách vyvolalo senzaci. Svitky od Mrtvého moře jsou dnes chloubou Izraelského muzea v Jeruzalémě. Vystaveny ale jsou jen kopie, originál leží v trezoru. V moderních expozicích muzea lze také obdivovat sbírky z celého světa včetně pláten v Čechách působících Oskara Kokoschky a Egona Schieleho. Návštěva muzea byla určitě lepší volba než obligátní prohlídka města. Na Jeruzalém totiž padla nepříjemná, šedivá a vlezlá blízkovýchodní zima. Neformální program předcházel oficiálnímu večernímu zahájení konference v kongresovém centru Teddy Hall. Začalo se po setmění po skončení šabatu. S východem prvních hvězd tu podle židovské tradice započal nový den. Parlamentáře jednatřiceti evropských států a Ázerbajdžánu přivítala legenda světové politiky. Devátý prezident Izraele Šimon Peres, voják a držitel Nobelovy ceny míru, se neomezil jen na pozdrav, ve svém spatra proneseném projevu skvěle analyzoval třeba dění v sousedním Egyptě. Na podporu jediné blízkovýchodní demokracie vystoupil bývalý polský prezident Alexander Kwasniewski. Naši delegaci přišel pozdravit velvyslanec Tomáš Pojar, jehož otec byl prvním ambasadorem v Izraeli po obnovení vztahů před 20 lety. Naše mise v Tel Avivu se stará o rozvoj politických a ekonomických vztahů s Izraelem, kulturní akce i o kontakty s Izraelci s českými kořeny. Se seniory i s těmi, kteří využili práva vystěhovat se do Izraele teprve nedávno. Mezi takové patří třeba vynikající violoncellistka Dominika Hošková, která koncertovala i v trutnovské síni Bohuslava Martinů v roce 2008.

Foto: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/zapisky-ze-svate-zeme20110207.html

Za vším hledej vodu

V neděli se Jeruzalém probudil do krásného slunečného dne, byl modrý a zlatý jako z kýčovité pohlednice. Proti ocelově šedému sobotnímu nebi to byla pohádková proměna. Na neděli ovšem naplánovali organizátoři hlavní maratón jednání a tak si bylo možné užít slunce a čerstvého vzduchu jen během přestávky na kávu před kongresovým centrem, kde se konala dopolední „ekologická“ část, týkající se vody, obnovitelných zdrojů a vědecké spolupráce. Těžko najít vhodnější místo k debatě o problematice vodních zdrojů, než je Svatá země. Maďarský europoslanec Csaba Tabajdi označil v diskusi na téma „Vytváření udržitelných vodních zdrojů“ Izrael za světovou laboratoř vodního hospodářství, ve které se může Evropa učit. Bezpochyby. I Česko čekají na poli vodní bilance s ohledem na nepříznivý stav zásob podzemní vody v budoucnu větší potíže, než jsme si dnes připraveni přiznat. Krátce před odletem do Izraele mě oslovil přípravný výbor s tím, zda bych jako místopředseda výboru pro životní prostředí nevystoupil v diskusi na téma obnovitelné zdroje energie. Nevím, co bych o českých poměrech povídal. Možná bych jim mohl vyprávět o letité prolhané kampani proti obnovitelným zdrojům, která se u nás vede. Ale nevěřili by mi. A navíc jsem chtěl raději jít na diskusi o vodě. Až 70% se jí ve světě užije v zemědělství a v řadě regionů vyúsťují spory o ní až ve války. Snaha mít pod kontrolou právě strategické zdroje vody je i jedním, byť nevysloveným, důvodem střetů ve Svaté zemi. Jak omezit riziko dalších a jak se vyrovnat se snahami o zničení Izraele a opakování holocaustu ze strany některých militantních islámských režimů řešila podvečerní část konference v Herzliyi u Tel Avivu. Jedním z hlavních řečníků tu byl český ministr obrany Alexandr Vondra.

Zmizelí sousedé

Památník obětí holocaustu Yad Vashem leží za Herzlovou horou, na které jsou pohřbeny významné osobnosti moderního Izraele. Podél Aleje spravedlivých, kde jsou vysazeny stromy na památku nežidovských zachránců Židů, jsou situována umělecká díla s tématikou šoa a různé dílčí památníky a síně, které dohromady tvoří Yad Vashem. Dojemné expozice doplňuje rozsáhlá databáze obětí. Stačí zadat třeba „Trutnov“ a k dispozici jsou desítky krátkých příběhů obětí holocaustu nejen z Trutnova, ale i z Úpice, kde před válkou žila početná židovská komunita. Čteme: „Elza Schlesinger se narodila v Trutnově v roce 1896 Hedvice a Gustavovi. Byla ženou v domácnosti, vdala se za Josefa a žila v Trutnově. Byla zavražděna v Osvětimi v roce 1944. Svědectví podal její syn.“. Podobné osudy tu najdeme i za hesly „Dvůr Králové“, „Arnau“ (Hostinné) nebo třeba „Náchod“. Z prohlídky jsme zamířili do izraelského parlamentu Knessetu. Vybral jsem si výbor vnitra a životního prostředí. Na naše poměry je to nezvyklá kombinace portfolií, téma debaty ale logiku mělo. Řešila se spolupráce Izraelců a Palestinců ve využívání vody. Místo diskuse se ovšem nakonec pohádali izraelští poslanci mezi sebou a přidali se i přizvaní odborníci. Tlumočník do angličtiny jim nestačil. Po dalších jednáních jsme z Knessetu vyrazili do hotelu, na letiště a odtud domů na pokračování 13. schůze. Jednou navštívený Jeruzalém ale nejde jen tak pustit z hlavy, připomíná se jako ve 137. žalmu, jehož první část tak proslavila skupina Boney M, když pro svět objevila píseň Rivers of Babylon jamajských The Melodians. „Jestli na tebe zapomenu, Jeruzaléme, ať mi ochabne pravá ruka. Ať se mi jazyk přilepí na patro, nebudu-li si tě připomínat. Nebude-li Jeruzalém mou radostí.“.

Foto: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/zapisky-ze-svate-zeme20110210.htmlFórum čtenářů: Les pro Karmel; Mladá Fronta Dnes; 18.12.2010 

Nedávno se v trutnovské Hudební síni Bohuslava Martinů uskutečnil koncert klavíristky Evy Šilarové a viloloncellisty Víta Petráška, jež byl součástí akce Les pro Karmel. Ta má za cíl přispět k obnovení lesních porostů v pohoří Karmel v okolí severoizraelské Haify, které byly zničeny rozsáhlými požáry v prvním prosincovém týdnu. Podle poslance Robina Böhnische, který převzal nad celou akcí záštitu, vzalo za své zhruba dva miliony stromů na čtyřech tisících hektarech lesa. Karmel patří k největším lesním komplexům na Blízkém východě a následky požáru přesahují tak izraelské hranice. I proto se do hašení zapojili rovněž Turci, Egypťané, Kypřané a palestinští hasiči. Výtěžek koncertu i dobročinného prodeje izraelských vín a knih bude věnován českému výboru Židovského národního fondu, který je správcem lesů a vodních toků v Izraeli. / Pavla Truhlářová, sdružení Menora TrutnovKoncert pro les v Izraeli; Právo 15.12.2010

TRUTNOV – V trutnovské Hudební síni Bohuslava Martinů se v sobotu uskutečnil koncert klavíristky Evy Šilarové a violoncellisty Víta Petráška, jež byl součástí akce Les pro Karmel. Ta má za cíl přispět k obnovení lesních porostů v pohoří Karmel v okolí severoizraelské Haify, zničených rozsáhlými požáry v prvním prosincovém týdnu. Podle poslance Robina Böhnische (ČSSD), který převzal nad akcí záštitu, vzaly za své zhruba dva milióny stromů na čtyřech tisících hektarech lesa. „Karmel patří k největším lesním komplexům na Blízkém východě a následky požáru přesahují tak izraelské hranice. I proto se do hašení zapojili rovněž Turci, Egypťané, Kypřané a palestinští hasiči,“ uvedl Böhnisch. Výtěžek koncertu i následného dobročinného prodeje izraelských vín a knih bude věnován českému výboru Židovského národního fondu, který je správcem lesů a vodních toků v Izraeli. / lžKoncert přispěje na požárem zničené izraelské lesy u Haify, zahynulo 41 lidí; trutnovinky.cz 8.12.2010

Trutnov - Ničivé požáry v pohoří Karmel u izraelského města Haifa, které si na konci minulého týdne vyžádaly 41 obětí na životech, nezůstaly bez odezvy ani v Trutnově. Zdejší občanské sdružení Menora v reakci na přírodní katastrofu pořádá v sobotu 11. prosince od 18 hodin v síni Bohuslava Martinů koncert klavíristky Evy Šilarové a violoncellisty Víta Petráška. „Eva Šilarová je vynikající klavíristka, která často vystupuje s houslovou virtuoskou Gabrielou Demeterovou. Začala hrát v pěti letech a stihla už nasbírat celou řadu českých i světových cen. Nejvýznamnější je jistě cena z německého Ettlingenu nebo cena ze Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Vít Petrášek je absolvent Musikhochschule v Luzernu a držitel několika světových prestižních ocenění,“ přiblížila účinkující Pavla Truhlářová z občanského sdružení Menora. Podle ní koncert doplní dobročinný předvánoční prodej izraelských vín a knih s izraelskou tématikou. „Cena vstupného je nastavena na 150 korun, což je polovina částky za novou lesní sazenici a péči v prvních letech. Vstupné je ale dobrovolné, každý může přispět podle svých možností,“ upozorňuje Truhlářová. Nad akcí převzal záštitu trutnovský poslanec Robin Böhnisch. „Karmel patřil k nejvíce zalesněným lokalitám na Blízkém východě a tato přírodní katastrofa se tak zdaleka netýká jen Izraelců. I proto se do hašení zapojili například Palestinci, Egypťané, Kypřané nebo Turci,“ uvedl. Okolí Haify zalesňovala od roku 1948 nepolitická a nenáboženská organizace Židovský národní fond. Během čtyř dnů vzala práce generací Izraelců za své. „V pohoří Karmel shořelo odhadem asi dva miliony stromů a postiženo je přes čtyři tisíce hektarů porostu,“ upřesnil poslanec. Výtěžek koncertu i dobročinného prodeje bude věnován českému výboru Židovského národního fondu, který dohlédne na využití v Česku vybraných prostředků v Izraeli. / Hynek Šnajdar
 


Pořadatele potěšil zájem o Mahlerovy písně; Krkonošský deník 11.11.2010

Trutnov – Koncertem klezmerového uskupení Klec a povídáním Evy Vaňousové z terezínské iniciativy skončil v předvečer výročí vypálení trutnovské synagogy festival Devět bran. Pátý ročník přehlídky české, německé a židovské kultury organizátoři hodnotí jako úspěšný. „Hned úvodní koncert kapely Traband, který zcela zaplnil hudební síň Bohuslava Martinů, byl předzvěstí větší účasti na festivalových akcích, než jsme byli zvyklí v minulých letech,“ řekl jeden z organizátorů festivalu Robin Böhnisch z občanského sdružení Menora. Příjemným překvapením byla podle organizátorů zájem o koncert Dany Dubové, která přednesla tvorbu Gustava Mahlera. „Zazpívat Mahlerovy písně je velmi náročné. Navíc u nás pořád není Mahler tak oblíben, jako například ve Spojených státech. Měli jsme proto o účast na koncertu obavy. Ty se nakonec nepotvrdily a koncert z děl německy mluvícího skladatele židovského původu z Českomoravské vysočiny, což je pro náš festival velmi symbolické, byl důstojně navštíven,“ doplnil Böhnisch. Kromě kulturních akcí se konaly také vzpomínkové akce na místech, připomínající rasové perzekuce a židovské spoluobčany ve městě. Občanské sdružení Menora i sbor Českobratrské církve evangelické v Trutnově už začínají chystat příští ročník festivalu, který by se měl uskutečnit v prvním a druhém listopadovém týdnu. / Bedřich Machek

Foto: http://krkonossky.denik.cz/kultura_region/poradatele-potesil-zajem-o-mahlerovy-pisne20101111.htmlFestival uzavře Klec a vzpomínky; Krkonošský deník 8.11.2011

Trutnov – Posledním představením letošního ročníku festivalu Devět bran bude dnes od 19 hodin koncert klezmerového uskupení Klec a vyprávění Evy Vaňousové o holocaustu. Akce se koná v Síni B. Martinů. „Klec patří vedle Trombeniku a Létajících rabínů do skupiny známých klezmerových kapel, tedy ansámblů hrajících tradiční hudbu haličských Židů. Klec se ale nebojí experimentů, jak v hudbě, tak především v textech. A tak si můžete být jisti, že na jejich koncertě se budete náramně bavit. Přes zábavu ale nezapomeneme, proč se v předvečer tzv. Křišťálové noci scházíme. Eva Vaňousová, zástupkyně Terezínské iniciativy, vzpomene na zážitky z koncentračního tábora a festival tak sehraje i svou roli v boji proti neonacismu a antisemitismu,“ vysvětlil Robin Böhnisch, spolupořadatel festivalu. Festival uzavřou zítra dopoledne, v 9 a v 11 hodin, dvě představení pro školáky, které se uskuteční ve Společenském centru Uffo. / Bedřich MachekKlezmer, Mahler, Seifert i bohoslužby; Krkonošský deník 6.11.2010

Trutnov – Tradiční židovskou muzikou dnes pokračuje festival česko německo židovské kultury Devět bran. Od 19 hodin začíná v koncertní síni B. Martinů vystoupení s názvem Klezmerové inspirace. Představí se Václav Eichler na klarinet a tarogato, Pavla Kšicová na varhany a zpěvačka Martina Kolářová. „Václav Eichler už se v Trutnově na festivalu Devět bran objevil, a to společně s akordeonistou Viktorem Ehlscheidem, s nímž tvoří duo Tumbalajka. Tentokrát přijíždí s novým a mimořádným projektem. Jeho excelentní klarinet zazní společně s varhanami, za které zasedne Pavla Kšicová. Zpěvem toto nezvyklé spojení doplní Martina Kolářová. Na sobotním koncertu zazní nejen tradiční židovské melodie východní Evropy, ale také část Mahlerovy první symfonie, nebo skladby autora filmové hudby Johna Williamse. Před koncertem umělci zavítají do klubu vozíčkářů na besedu, po které rovněž provedou několik skladeb,“ uvedl organizátor Robin Böhnisch. Nedělní program bude nabitý. Už v 10 hodin začnou Ekumenické bohoslužby v evangelickém kostele a na židovském hřbitově. Účastníci si připomenout oběti rasových persekucí. Koncertní síň B. Martinů nabídne od 16 hodin pásmo poezie Jaroslava Seiferta a názvem Všechny krásy světa. Představí se v něm Jiří Dvořák s Taťjánou Medveckou. Představení se koná ve spolupráci s Památníkem Lidice. Večer uzavře od 19 hodin koncert Dany Dubové. V koncertní síni B. Martinů představí Písně Gustava Mahlera. „Krásné Mahlerovy písně budou patřit k vrcholům letošní části festivalu. Pro pěvce jsou velmi náročné a v České republice je jen několik umělců, kteří jsou schopní je koncertně provést,“ zdůraznil Robin Böhnisch. Vstupenky jsou zdarma k vyzvednutí v Městském informačním středisku na Krakonošově náměstí nebo v prodejně Slaměnka v Bulharské ulici. / Bedřich MachekFestival přiblíží pět let své existence; Krkonošský deník 5.11.2010

Trutnov – Druhým dnem dnes pokračuje festival česko německo židovské kultury Devět bran. Na programu je od 17 hodin v evangelické faře výstava fotografií 5,4,3…, která připomene uplynulých pět ročníků akce. Zároveň se uskuteční setkání rodičů a přátel festivalu. Původně se jednalo o pražský projekt, za nímž stál herec Pavel Chalupa, člen Židovské liberální unie. První ročník se uskutečnil v roce 2000. Postupně se rozšířil i do dalších měst republiky. „V Trutnově se první ročník festivalu Devět bran uskutečnil v roce 2006. Navázal na tradiční připomínku Křišťálové noci, kterou spoluorganizoval zejména pro trutnovské středoškoláky evangelický farář Tomáš Molnár. Díky Devět branám mohli návštěvníci vidět například klezmerové kapely Trombenik a Létající rabín, jazzové uskupení ELjazzER, houslového virtuóza Jaroslava Svěceného, improvizátora Jiřího Stivína nebo herce a režiséra Jana Kačera,“ připomněl jeden z organizátorů Robin Böhnisch. K letošním novinkám patří vstupenky, které jsou zdarma k vyzvednutí v Městském info středisku na Krakonošově náměstí nebo v prodejně Slaměnka v Bulharské ulici. / Jana MudrováFestival Devět bran zahájí Traband; Krkonošský deník 3.11.2010

Trutnov – Pátý ročník mezinárodního festivalu česko německo židovské kultury Devět bran začíná zítra koncertem skupiny Traband. Do pondělí nabídne sedm akcí, od výstavy fotografií, přes divadlo, koncerty, až po bohoslužbu a besedu s pamětníkem holocaustu. Akci pořádají Monte Christo Praha, společnost Menora Trutnov a Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Trutnově. Právě její farář Tomáš Molnár nám přiblížil některé z programů. „Pro řadu lidí bude určitě velkým lákadlem právě čtvrteční koncert Trabandu. Vyzdvihnout ale některý z pořadů je těžké, protože si myslím, že se nám podařilo sestavit vyrovnaný program,“ vysvětlil. Přesto je akce, na kterou se těší. Tím je nedělní koncert z písní Gustava Mahlera. „Není u nás příliš interpretů, kteří se věnují tvorbě tohoto světoznámého skladatele. Jsme rádi, že překrásné písně rodáka z Kaliště u Humpolce můžeme posluchačům nabídnout v podání Dany Dubové,“ dodal Molnár. Veřejnost zná Mahlerovy písně především v podání Dagmar Peckové. Koncert se koná v Hudební síni Bohuslava Martinů od 19 hodin. Ve čtvrtek představí od 19 hodin v síni B. Martinů skupina Traband novou desku Domasa, která nadchla kritiky i posluchače. Na pátek je připravena výstava fotografií z minulých ročníků festivalu, ze Svaté země a také českých židovských hřbitovů, setkání rodičů a přátel festivalu. Začátek je na evangelické faře v 17 hodin. V sobotu od 19 hodin v síni B. Martinů zazní koncert z děl inspirovaných klezmerem, představí se Václav Eichler na klarinet a tarogato, varhanice Pavla Kšicová a zpěvačka Martina Kolářová. Nejbohatší je nedělní program. V 10 hodin začínají Ekumenické bohoslužby v evangelickém kostele a vzpomínka na židovské spoluobčany na někdejším židovském hřbitově. Taťjána Medvecká a Jiří Dvořák se představí v představení Všechny krásy světa. Začátek je v 16 hodin v hudební síň Bohuslava Martinů. Pásmo z veršů Jaroslava Seiferta vzniklo pro pražské Divadlo Viola a hraje se s velkým úspěchem. Sobotní program uzavře již zmíněný koncert Písně Gustava Mahlera. Sopranistka Dana Dubová se v roce 2000 stala laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové v Českých Budějovicích, věnuje se interpretaci barokní a renesanční hudby, v repertoáru má i díla 20. století. V pondělí vystoupí klezmer skupina Klec. Koncert doplní beseda s Evou Vaňousovou, která prošla několika koncentračními tábory, včetně Terezína a Osvětimi. / Bedřich MachekJAK TO VIDÍ ... Člověk nikdy neví, co ho fakt dostane; Krkonošský deník 10.11.2009

Trutnov - Na představení režiséra Jana Kačera a jeho dcery Adély Kačerové – Kubačákové v rámci festivalu Devět bran v Trutnově jsem šla hlavně z profesionální povinnosti. Upřímně se k tomu kacířství přiznávám. Hned po prvních vstupech obou protagonistů v trutnovské Koncertní síni B. Martinů mi však bylo jasné, že zůstanu do konce. S laskavostí, humorem, ale i osobním vnitřním smutkem z autorova života, představili otec Jan a dcera Adéla knížku Jedu za mámou a její volné pokračování Mírnou oklikou. I přesto, že v trutnovské síni Bohuslava Martinů skvělému duelu čtení z těchto knížek přihlíželo jen kolem dvacítky posluchačů, nebyl v závěru téměř nikdo, kdo by si Kačerovo dílo s nadšením nekoupil a koho by životní příběh slavného režiséra neoslovil. Člověk fakt nikdy neví, co ho v životě dostane. V případě profesionála, herce a režiséra Jana Kačera, který má na kontě desítky úspěšných filmů a seriálů, se však není čemu divit. Umí to. To, že dokáže upřímným, jadrným i neskutečně citlivě podaným způsobem pravdivě a velmi otevřeně přiblížit své osobní osudy, je na uctivé smeknutí klobouku. / Jana Mudrová

Foto: http://krkonossky.denik.cz/nazory_region/clovek-nikdy-nevi-co-ho-fakt-dostane20091110.htmlPietním aktem připomněli vraždu 41 židovských dívek; Krkonošský deník 9.11.2009

Trutnov – Položením kamínků a rozsvícením svíček u hrobu židovských dívek na městském hřbitově si v neděli před polednem pořadatelé festivalu Devět bran připomněli nechvalně známou Křišťálovou noc a osud jejích obětí. Program přehlídky odpoledne pokračoval besedou s hercem režisérem Janem Kačerem, vzpomínkami pamětnice Marty Kottové a kelzmerovým koncertem. Trutnovská část festivalu vyvrcholí pondělním koncertem studentů hudebních akademií Kristýny Konečné a Igora Khomenko. Od devatenácti hodin v Koncertní síni Bohuslava Martinů mladí interpreti zahrají skladby židovských autorů. „Studenty hudebních akademií jsme pozvali, aby bylo zřejmé, že hudba židovských skladatelů je muzikou, která oslovuje mladou generaci a oslovovat ji bude i v budoucnu,“ řekl jeden z organizátorů Tomáš Molnár. Na klavír a violu zazní písně Paula Hindemitha nebo třeba Henryka Wieniawskiho. „Festival bude Kristýna Konečná s Igorem Khomenkem zakončovat. Jejich mládí se stane výhledem festivalu do budoucnosti,“ uvedl Tomáš Molnár. / Jana Mudrová

Foto: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/pietnim-aktem-pripomneli-vrazdu--zidovskych-divek.htmlFestival o víkendu patří filmu a hudbě; Krkonošský deník 7.11.2009

Trutnov – Projekce filmu Dlouhá krátká cesta proběhne dnes od sedmi hodin večer v Hudební síni Bohuslava Martinů. Akce patří do kulturního festivalu Devět bran, který tento týden ve městě probíhá. Film je autentickým svědectví o putování Fedora Gála po stopách pochodu vězňů z koncentračního tábora Sachsenhausen do Schwerinu. Při této cestě byl zavražděn Vojtech Gál, otec Fedora Gála. „Jde tedy o jakési pátrání po otci, hledání otce, jeho osudu, jeho konce, ptaní se po smyslu jeho smrti a celé hrůzy vyvražďování Židů za války. Ale snad předně jde o varování a zřetelný protest a odpor vůči každé stupidní rasové a etnické či jiné nesnášenlivosti,“ řekl jeden z pořadatelů Tomáš Molnár. Po závěrečných titulcích bude následovat beseda s Fedorem Gálem. Na neděli je pro zájemce připraven od půl dvanácté vzpomínkový akt u hrobu židovských dívek na Městském hřbitově. Odpoledne pak bude v Hudební síni od tří hodin vyprávět herec a režisér Jan Kačer a jeho dcera Adéla Kačerová – Kubačáková o životě v divadle. Večer pak tamtéž od sedmi hodin zahraje skupina Prager Klezmerim hrající tradiční židovskou hudbu. Společně s nimi vystoupí se svými vzpomínkami pamětnice holocaustu Marta Kottová. Vstupné je dobrovolné. / Šárka HurdálkováVe městě začíná židovský festival Devět bran; Krkonošský deník 4.11.2009

Trutnov – Farní sbor Českobratrské církve evangelické a občanské sdružení Menora otevře dnes v Koncertní síni Bohuslava Martinů festival česko – německo – židovské kultury. Odstartuje ho v 19 hodin soubor Guarneri trio Prague skladbami Haydna, Šostakoviče a Mendelsona – Bartholdyho. Kromě připomínky osudů trutnovských židů a zániku synagogy při Křišťálové noci si pořadatelé akce, která potrvá do pondělí, kladou za cíl zachovávat a rozvíjet kulturní dědictví. „Židé patřili do našeho prostoru, často to bylo tak, že jejich národnostní a náboženská odlišnost jim nebyla nijak na překážku v tom, že se cítili být součástí dějin této země,“ komentoval evangelický farář Tomáš Molnár. Památku komunity uctí pořadatelé v neděli 8. listopadu, půl hodiny před polednem u hrobu židovských dívek pietním aktem. „Program nemá výrazně slabé místo, osobně bych doporučil koncert fenomenálního houslisty Alexandra Shonerta, jazzové variace Jiřího Stivína a vyprávění herce a režiséra Jana Kačera,“ řekl jeden z organizátorů Robin Böhnisch. Festival Devět bran vznikl před deseti lety v Praze. „V létě probíhají koncerty ve Valdštejnském paláci, v zimě festival vyráží do devíti měst v republice a dalších v zahraničí. Trutnov se stal jednou z pravidelných podzimních zastávek festivalu,“ vysvětlil Böhnisch. Letošní ročník láká na trutnovské koncerty českých i zahraničních hudebníků, filmovou projekci nebo zajímavé besedy. Nejen dnešní úvodní koncert klasické hudby v podání souboru Guarneri trio Prague, ale i další hudební produkce se uskuteční převážně v prostorách Koncertní síně Bohuslava Martinů. Přijede například houslový virtuoz Alexander Shonert, absolvent Novosibiřské státní akademie. Třetí koncert festivalu potěší příznivce Jiřího Stivína. Proslulý multiinstrumen­talista představí společně s kytaristou Jaroslavem Šindlerem, židovskou kulturu na vlnách jazzové improvizace. Přijedou však i známí režiséři. Například dokumentarista Martin Hanzlíček přiblíží osud Fedora Gála, aktéra filmu Krátká dlouhá cesta. O divadle v životě a o životě v divadle bude posluchačům vyprávět již zmíněný herec a režisér Jan Kačer s dcerou Adélou. Pořad nese název Jedu k mámě – mírnou oklikou. / Jana MudrováUctili památku obětí Křišťálové noci; Krkonošský deník 10.11.2008

Trutnov - Festival Devět bran, který od pátku 7. listopadu přibližoval v Trutnově česko-německo-židovskou kulturu v neděli vyvrcholil v podkrkonošské metropoli před polednem pietním aktem v prostorách bývalé židovské synagogy. Ta byla během Křišťálové noci vypálena. Květiny a pietní kamínky na místa, připomínající tragickou událost roku 1938 a další židovský pogrom v koncentračních táborech, položili za účasti dalších zájemců farář evangelické církve Tomáš Molnár, poslanec parlamentu Robin Böhnisch a nově zvolený senátor Pavel Trpák. V průvodním slovu se poslanec Böhnisch pozastavil nad skutečností, že jsou v těchto dnech všechny židovské památky preventivně v Trutnově zabaleny do igelitu. „Připadá mi nedůstojné, abychom se jako město vůči eventuálním novodobým ´náckům´ bránili tímto způsobem,“ řekl mimo jiné při pietním projevu u bývalé synagogy Böhnisch. Šéf městské policie v Trutnově Karel Povr připustil, že k preventivní ochraně židovských památek město přistoupilo cíleně. „Po neblahých zkušenostech z minulých let, kdy byly například pachateli rozkopány pomníky židovských dívek na městském hřbitově, děláme vše pro to, abychom podobným incidentům zabránili. U každé památky být však nemůžeme. K jejich ochraně zabalením do igelitu jsme přistoupili například u památníku na Sluneční stráni a po dnešním pietním aktu i u pomníku bývalé židovské synagogy za lesnickou školou. Na hřbitově je zvýšená policejní ostraha. Zatím jsme žádné rasistické incidenty naštěstí nezaznamenali,“ řekl v neděli večer šéf trutnovské městské policie Karel Povr. / Jana Mudrová

Foto: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/uctili-pamatku-obeti-kristalove-noci20081110.htmlBeseda o holocaustu zakončila festival židovské kultury; trutnovinky.cz 10.11.2008

Trutnov - Položením kytice u bývalé židovské synagogy a vyprávěním Pavla Wernera z Terezínské iniciativy skončil letošní ročník festivalu česko-německé židovské kultury Devět bran. Mezi nejzajímavější část nedělního programu patřil projekce filmu Síla lidskosti - Nicholas Winton, hebrejské a židovské písně v podání skupiny Šumaři a vyprávění o holocaustu. Dnes ještě festival doplnila beseda s trutnovskými studenty. O životě v koncentračním táboře hovořil Ing. Pavel Werner, který pocházel z Pardubic prošel prošel Osvětimí - Birkenau a Mauthausenem a když skončila válka bylo mu 13 let. Z celkového počtu okolo 300 židů z Pardubic se jich na konci války vrátilo pouze 69. Letošní festival měl největší účast z dosud tří proběhlých ročníků. "Bylo to zejména díky zahajovacímu koncertu Jaroslava Svěceného. Ale i další hudební produkce měly s návštěvností mezi čtyřiceti a padesáti lidmi pěkný úspěch. Klezmer i jazz jsou spíše klubové žánry, takže ambice naplnit evangelický kostel každý den k prasknutí jsme neměli. Trutnovu zatím schází malá klubová scéna, kde by se kapely Trombenik nebo ELjazzER vyjímaly lépe," uvedl poslanec Robin Böhnisch, který nad festivalem převzal záštitu. Překvapením byla velká účast na vernisáži obrazů a fotografií v Muzeu Podkrkonoší. Třetí ročník festivalu Devět bran navázal na tradiční připomínku výročí Křišťálové noci, kterou pořádal Farní sbor Českobratrské církve evangelické a farář Tomáš Molnár. "Konečně jsem přesvědčen, že i díky němu a jeho akcích pro střední školy je na Trutnovku ve srovnání s mnoha jinými regiony výskyt projevů neonacismu naprosto minimální. Devět bran se uskuteční v Trutově i v příštím roce, pravděpodobně ve stejném termínu jako letos. V květnu mu bude předcházet Den pro Izrael," dodal Böhnisch. / pac, lehNa festivalu židovské kultury se hrálo divadlo o historii kávy; trutnovinky.cz 8.11.2008

Trutnov - Po pátečním koncertu skupiny ELjazzER pokračoval dnes festival Devět bran promítáním izraelského filmu Kinneret žije a rozhovorem o Izraeli s publicistou Janem Schneiderem. K večeru pak bylo na programu přehlídky česko - německé židovské kultury divadelní představení o dějinách kávy a kaváren nazvané Stesk kavárenského povaleče pod režisérskou taktovkou Radovana Lipuse a v podání jeho hostů. "Páteční jazzové variace na židovské melodie v podání polsko-českého seskupení ELjazzER si přišlo poslechnout asi čtyřicet lidí. Hudebníci se svými improvizacemi bavili podobně jako diváci, kteří si vyžádali dva přídavky," hodnotil poslanec Robin Böhnisch, který nad festivalem převzal záštitu. Sobotní besedy se zúčastnilo deset posluchačů. Organizátoři nejprve pustili zdravici předsedy senátu Přemysla Sobotky a ministra kultury Václava Jehličky, poté promítli film Kinneret žije. / pacPokračuje festival Devět bran; Krkonošský deník 7.11.2008

Trutnov - Devátý ročník mezinárodního festivalu česko - německo - židovské kultury Devět bran 2008 má i na nadcházející víkend bohatý program, který mohou zájemci zhlédnout zcela zdarma. Už dnes od 19 hodin zahraje v Evangelickém kostele (Koncertní síň Bohuslava Martinů) židovské písně v moderních úpravách polská skupina EljazzEr. Zítřejší program bude zahájen na evangelické faře v 15 hodin promítnutím izraelského filmu Kinneret žije (Kinneret Haya, 2005). Poté je připraven rozhovor s publicistou Janem Schneiderem o Izraeli. Večer je pak věnován divadelnímu představení Stesk kavárenského povaleče, a to v podání herců Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, v režii Radovana Lipuse. Hra začne v 19 hodin v Evangelickém kostele. V neděli se tam od 10 hodin odehrají ekumenické bohoslužby. Půl hodiny před polednem pak položí účastníci kytice na místě bývalé synagogy k 70. výročí vypálení synagogy při Křišťálové noci. Další program pokračuje v Evangelickém kostele. Od 14 hodin filmem Exodus (1960), od 18 hodin snímkem Síla lidskosti – Nicholas Winton (2002). V 19 hodin bude festival pokračovat koncertem hudebního uskupení Šumaři, které zahraje hebrejské a židovské písně. Nedělní večer zakončí svým vyprávěním Pavel Werner z Terezínské iniciativy, který je jedním ze skupiny tzv. Birkenau Boys, které zachránilo před plynovou komorou rozhodnutí doktora smrti Mengeleho.V pondělí festival uzavře program pro školy s tematikou Křišťálové noci a holocaustu. / Jana MudrováFestival Devět bran pokračuje výstavou a koncertem ELjazzER; trutnovinky.cz 7.11.2008

Trutnov - Vernisáží výstavy fotografií a obrazů na téma Židovské hřbitovy a koncertem kapely Trombenik včera večer pokračoval festival česko - německé židovské kultury Devět bran. Nabitý program pětidenní kulturní přehlídky pokračuje dnes v 19 hodin večer v síni Bohuslava Martinů vystoupením hudební skupiny ELjazzER. Včerejší festivalový program měl dvě části. Ta první se odehrála v Muzeu Podkrkonoší. Tam slavnostně začala výstava obrazů Kláry Šikové, fotografií Tomáše Dohnálka a Tomáše Molnára, doplněná vystoupením mladého houslisty Martina Matouška. "Vernisáž v rámci letošního ročníku festivalu Devět bran byla jednou z mála slavnostních akcí v muzeu v tomto roce. Muzeum Podkrkonoší totiž letos v souvislosti s převodem z kraje pod město Trutnov a také s ohledem na postupný přesun nemalé části sbírek do Hostinného omezilo své aktivity," uvedl poslanec Robin Böhnisch, který nad festivalem převzal záštitu společně s trutnovským starostou Ivanem Adamcem. Úpická malířka Klára Šiková v muzeu vystavuje oleje s tématikou židovských hřbitovů, které navzdory tématice působí vesele a oživují prostor expozice. Známý mladobucký fotograf Tomáš Dohnálek a evangelický farář Tomáš Molnár pak doplňují výstavu snímky, zachycujícími atmosféru zejména východočeských židovských hřbitovů. Zatímco Tomáš Dohnálek se soustředil převážně na celky a souznění židovských hřbitovů s krajinou a přírodou, Tomáš Molnár se věnuje detailům židovských náhrobků. Skupina Trombenik zahrála v síni Bohuslava Martinů, na stejném pódiu, kde ve čtvrtek večer zahájil celý festival koncert světoznámého houslového virtuosa Jaroslava Svěceného. Na večerní koncert klezmerové kapely Trombenik dorazila padesátka lidí. Východoevropské, turecké a balkánské židovské rytmy v perfektním provedení pražkého souboru nadchly a obecenstvo si vyžádalo dva přídavky. Na koncert Trombeniku naváže v pátek vystoupení ELjazzER, jehož produkce žánrově prolne Devět bran s dalším trutnovským festivalem. Mezinárodní ELjazzER, složený z vinikajících polských a českých muzikantů, totiž jistě neurazí ani návštěvníky a příznivce Jazzince. V sobotu bude festival pokračovat projekcí filmu Kinneret žije, besedou s publicistou Janem Schneiderem, známým komentáři v magazínu Euro a divadelním představením Národního divadla moravskoslezského v režii šumného Radovana Lipuse. / pacJaroslav Svěcený pozdravil vozíčkáře; Krkonošský deník 6.11.2008

Trutnov - Jaroslav Svěcený zavítal včera do Trutnova, kde se účastnil slavnostního zahájení mezinárodního festivalu česko–německo–židovské kultury Devět bran 2008. Před svým vystoupením v Koncertní síni Bohuslava Martinů zavítal mezi členy Klubu vozíčkářů, sídlícího v objektu fary Československé církve husitské. / redakce

Foto: http://krkonossky.denik.cz/kultura_region/jaroslav-sveceny-pozdravil-vozickare20081106.htmlSvěcený zahrál vozíčkářům, pak zahájil festival židovské kultury; trutnovinky.cz 5.11.2008

Trutnov - Dvě rozdílná vystoupení absolvoval během středečního večera houslista Jaroslav Svěcený. Známý virtuos a rodák z Hradce Králové nejprve asi na dvacet minut zavítal na akci mezi členy trutnovského Klubu vozíčkářů a jejich hosty z Obchodní akademie v Janských Lázních. Pak zahájil letošní ročník festivalu česko - německo - židovské kultury Devět bran. "Návštěva v Trutnově byla úžasná," chválil Svěcený v rozhovoru. "V síni byla skvělá atmosféra, plno diváků, dokonce se ještě musely přidávat židle, aby se všichni posluchači vešli. Koncertní síň je hodně příjemná, koncert trval hodinu a čtyřicet minut. Přišlo publikum, které opravdu chodí na koncerty. Lidé byli v reakcích velmi spontánní. Trutnovské publikum znám. Vím, že město kulturu ctí a má ji rádo. Byl tam rovněž výborný klavír."

Kdy a jak jste se poprvé setkal s trutnovskými vozíčkáři?
V listopadu 2006 jsem po mnoha letech hrál v koncertní síni Bohuslava Martinů s mojí kolegyní cembalistkou Jitkou Navrátilovou. Jednatel vozíčkářů Roček mě oslovil asi dva měsíce předtím, chtěl, abych k nim přijel na besedu. Vyhověl jsem, spousta vozíčkářů tehdy přišla nejen na besedu, ale i na můj koncert. Známe se tedy asi dva roky.
Je pro vás snadnější s vozíčkáři besedovat nebo jim zahrát?
Rád mluvím s takovými lidmi, jako jsou v trutnovském klubu vozíčkářů. Našel jsem mezi nimi spoustu báječných lidí. Jsou vděční, váží si života, protože vědí, že život není peříčko. Řada z nich rozeznává, co je a není pro život důležité. Povídám si s nimi rád, také jsem jim zahrál. Přinesl jsem věci na podpis a obdaroval je, oni obdarovali mě. Dostal jsem perníkové chaloupky, věnečky, prostě se mezi nimi cítím jak doma.
Takže mezi ně zavítáte znovu?
Určitě. Dám vědět, že přijedu ... i když pan jednatel Roček, to je neuvěřitelná aktivní postava. On je dopředu o všem informovaný. Já říkám, že on sám je jak tisková agentura. Ten si mě najde kdekoliv a okamžitě volá.
Vaše vystoupení při začátku festivalu židovské kultury bylo profesionální záležitostí nebo máte k židovské kultuře zvláštní vztah?
Už před dvěma lety jsme hrál při Dnech pro Izrael v Hradci Králové, na festivalu židovské kultury nevystupuju poprvé. Mezi židovskými interprety mám řadu kolegů, s kterými koncertuju a logicky přes ně jsem se k informacím o židovské kultuře a chystaných festivalech dostal. / Pavel CajthamlHouslista Svěcený ve středu zahájí festival židovské kultury; trutnovinky.cz 4.11.2008

Trutnov - Slavnostním koncertem houslisty Jaroslava Svěceného ve středu začne 9. ročník festivalu česko - německo - židovské kultury Devět bran. Už potřetí za sebou se významná část mezinárodní přehlídky přesouvá z Prahy do Trutnova. Potvrdili to organizátoři festivalu - Pražská umělecká agentura Monte Christo a trutnovské občanské sdružení Menora. Devět bran opět zaštiťuje starosta města Ivan Adamec, poslanec Robin Böhnisch a farář Českobratrské církve evangelické Tomáš Molnár. Město Trutnov se na organizaci podílí i finančním příspěvkem. "Trutnov má výjimečné postavení co do rozsahu programu. Zatímco v jiných městech se festivalové dění omezuje na jeden den, Trutnov už po třetí čeká takřka týdenní přehlídka koncertů, výstav, besed a filmových projekcí," upozornil Robin Böhnisch. Vstup na festivalové akce je tradičně zdarma. Na festival v pondělí naváže připomínka tzv. Křišťálové noci a holocaustu pro trutnovské školy. / pacFestival Devět bran začíná už zítra; Krkonošský deník 4.11.2008

Trutnov - Devátý ročník mezinárodního festivalu česko - německo - židovské kultury Devět bran 2008 začne zítra již potřetí i v podkrkonošské metropoli. Pořadatelem akce je Farní sbor Českobratrské církve evangelické. Program festivalu zde nabízí po Praze svou největší část v České republice. Odehraje se pro veřejnost zdarma, a to ve dnech 5. až 10. listopadu na několika místech. Převážná část pořadů však je koncipována do Koncertní síně Bohuslava Martinů, neboli Evangelického kostela. Ačkoli trutnovští organizátoři pracují s prostředky nesrovnatelně skromnějšími, v porovnání s hlavním městem, snaží se nabídnout trutnovskému a východočeskému publiku reprezentativní vzorek židovské kultury. Festival začíná slavnostně zítřejším koncertem houslového virtuoza Jaroslava Svěceného od 19 hodin v Evangelickém kostele. Ve čtvrtek bude v Muzeu Podkrkonoší od 17 hodin zahájena výstava fotografií a obrazů židovských hřbitovů. Jsou zde vystaveny obrazy Kláry Šikové, fotografie Tomáše Dohnálka a Tomáše Molnára. Vernisáž doprovodí houslista Martin Matoušek. V 19 hodin začne v Evangelickém kostele koncert klezmer kapely Trombenik. V pátek od 19 hodin zahraje v Evangelickém kostele židovské písně v moderních úpravách polská skupina EljazzEr. Sobotní program bude zahájen na evangelické faře v 15 hodin promítnutím izraelského filmu Kinneret žije (Kinneret Haya, 2005). Poté je připraven rozhovor s publicistou Janem Schneiderem o Izraeli. Večer je věnován divadelnímu představení Stesk kavárenského povaleče, a to v podání herců Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, v režii Radovana Lipuse. Hra začne v 19 hodin v Evangelickém kostele. V neděli se tam od 10 hodin odehrají ekumenické bohoslužby. Půl hodiny před polednem pak položí účastníci kytice na místě bývalé synagogy k 70. výročí vypálení synagogy při takzvané Křišťálové noci. Další program pokračuje v Evangelickém kostele. Od 14 hodin filmem Exodus (1960), od 18 hodin snímkem Síla lidskosti – Nicholas Winton (2002). V 19 hodin bude koncert hudebního uskupení Šumaři – hebrejské a židovské písně. Nedělní večer zakončí svým vyprávěním Pavel Werner z Terezínské iniciativy, který je jedním ze skupiny tzv. Birkenau Boys, které zachránilo před plynovou komorou rozhodnutí doktora smrti Mengeleho. V pondělí festival uzavře program pro školy s tematikou Křišťálové noci a holocaustu. / Jana Mudrová

Foto: http://krkonossky.denik.cz/kultura_region/festival-devet-bran-zacina-uz-zitra20081104.htmlPotřetí za sebou bude v Trutnově festival židovské kultury; trutnovinky.cz 27.10.2008

Trutnov - Slavnostním koncertem houslisty Jaroslava Svěceného začne příští týden 9. ročník festivalu česko - německo - židovské kultury Devět bran. Mezinárodní přehlídka se už potřetí za sebou dostává z Prahy i do Trutnova. Potvrdili to organizátoři festivalu - Pražská umělecká agentura Monte Christo a trutnovské občanské sdružení Menora. Devět bran opět zaštiťuje starosta města Ivan Adamec, poslanec Robin Böhnisch a farář Českobratrské církve evangelické Tomáš Molnár. Město Trutnov se na organizaci podílí i finančním příspěvkem. "Trutnov má výjimečné postavení co do rozsahu programu. Zatímco v jiných městech se festivalové dění omezuje na jeden den, Trutnov už po třetí čeká takřka týdenní přehlídka koncertů, výstav, besed a filmových projekcí," upozornil Robin Böhnisch. Vstup na festivalové akce je tradičně zdarma. Na festival v pondělí naváže připomínka tzv. Křišťálové noci a holocaustu pro trutnovské školy. / pac, rbZačal prestižní festival Devět bran; Krkonošský deník 11.6.2008

TRUTNOV - Poslanec Robin Böhnisch zasedne v čestném výboru IX. ročníku prestižního mezinárodního festivalu česko německo židovské kultury Devět bran. Ve výboru festivalu figurují osobnosti politiky, vědy a kultury. Prezidentem je spisovatel Arnošt Lustig. Pražská část festivalu začala v pondělí 9. června sérií divadelních představení. Na podzim se festival rozjede do devíti měst České republiky, už potřetí zavítá také do Trutnova. Organizátoři trutnovské části ze sdružení Menora a Tomáš Molnár z Českobratrské církve evangelické opět slibují takřka týdenní přehlídku hudby, výstav a projekcí. Devět bran by se letos mělo v Trutnově uskutečnit od 5. do 10. listopadu­. / redakceTrutnovský Den pro Izrael měl podle organizátorů nečekaný úspěch; trutnovinky.cz 25.5.2008

TRUTNOV – Nad očekávání slušná návštěva 70 lidí dorazila v sobotu do síně Bohuslava Martinů na slavnostní shromáždění k 60. výročí vzniku Státu Izrael. Akci, která vrcholila koncertem tradičních židovských písní a jimi inspirovaných skladeb, uspořádalo občanské sdružení Menora s podporou Sion Group Hradec Králové pod patronací poslance Robina Böhnische. Návštěvníci koncertu měli příležitost si nejprve vyslechnout autentický zvukový záznam hlasování OSN z 29. listopadu 1947 číslo 181 o rozdělení mandátního území Palestina na židovský a arabský stát, ve kterém se Československo spolu s dalšími 32 státy postavilo za vznik Izraele a také shlédnout prezentaci fotografií památek a přírodních krás Svaté země. „Jsme svědky narůstajícího neonacismu, antisemitismu a popírání holocaustu. Zůstáváme v němém úžasu nad tím, co všechno papír snese,“ upozornil v úvodním proslovu krajský zastupitel Pavel Trpák. Připomněl nejen podíl Československa na vzniku Státu Izrael, ale i významné konflikty, při kterých musel mladý stát hájit svou existenci. Vlastní koncert souboru Šarbilach byl přehlídkou mistrovsky provedených židovských lidových a zlidovělých písní. Hosté se ale mohli zaposlouchat také do slavné skladby Johna Williamse ze Spielbergova filmu Schindlerův seznam. Vrcholem koncertu byla Uherská rapsodie op. 86 českého skladatele a violoncellisty Davida Poppera v podání čerstvé absolventky AMU Dominiky Hoškové. / (zh)Poslanec Böhnisch uctil v Jeruzalémě památku obětí holocaustu; krkonossky.denik.cz 13.5.2008

TRUTNOV - Poslanec Robin Böhnisch dnes v jeruzalémském památníku Jad Vashem uctil památku obětí holocaustu. Stát Izrael si v těchto dnech řadou akcí připomíná 60. výročí svého vzniku, k němuž významnou měrou přispělo v roce 1948 i tehdejší Československo. „Izrael je v regionu Blízkého východu nositelem i nám vlastních hodnot svobody a demokracie a jako takový nadále zasluhuje naše sympatie a naši podporu,“ řekl Böhnisch. Oslavy výročí izraelské nezávislosti vrcholí v tomto týdnu konferencí, kterou pořádá prezident Šimon Peres. Zúčastní se jí řada předních osobností světové politiky, mimo jiných také bývalý prezident Václav Havel. / Miroslava JasanskáStudenti po besedě tleskali vstoje; Krkonošský deník 12.11.2007

TRUTNOV -  V den 69. výročí Křišťálové noci se uskutečnily dvě besedy pro studenty trutnovských středních škol. V kině Vesmír se v páteční dopledne  dvakrát sešlo na 300 mladých lidí, aby si poslechli vyprávění členky Terezínské iniciativy Evy Vaňousové o zážitcích z jejího věznění v Terezíně a Osvětimi. Mimořádné pozornosti se osvětimské vězenkyni dostalo zejména od studentů  gymnázia, kteří se s ní po vystoupení rozloučili potleskem vstoje. Hebrejské a jidiš písně zahrála brněnská klezmerová skupina HaChucpa. Obdobná beseda pro veřejnost se večer uskutečnila i v Hudební síni B. Martinů v rámci festivalu Devět bran. Ten skončil včera vystoupením Vladimíra Merty a Jany Lewitové. / redakceMotl: Židé byli nesmírně stateční lidé; Krkonošský deník 10.11.2007

TRUTNOV - Proslulý televizní reportér a spisovatel Stanislav Motl se zúčastnil vernisáže výstavy Židé v boji a odboji. Je  známý pátráním po nacistických zločincích. S osudy Židů se často setkává při práci. „Téma této expozice jsem jako novinář mnohokrát zpracoval,“ přiznal v rozhovoru.

Proč byste místním lidem doporučil návštěvu výstavy?
Lidé by měli vědět, že Židé nebyli jen pasivními oběťmi druhé světové války. Například v Buzuluku za nás bojovalo padesát procent Židů. V rotě kapitána Jaroše jich bylo sedmdesát procent. To se dříve lidé ve škole neučili. Přitom Židé byli nesmírně stateční lidé.
Je to dluh dnešní společnosti?
Je to určité bílé místo v historii. Kvůli tomu, aby se to místo zaplnilo, by se lidé na expozici mohli jít podívat. Aby se dozvěděli, co dosud neznali.
Festival česko – německo – židovské kultury se koná v Trutnově, bývalých Sudetech. Jak tuto skutečnost vnímáte?
Setkávají se tu kultury několika národů – českého, německého a židovského. Tendencí je pojmenovat to špatné, co se odehrálo. Ale východisko je jen jedno – soudržnost a spolupráce. Stavět na dobrých základech, které tu v minulosti byly. Abychom ale mohli spojovat, musíme znát dobře historii, kterou nejde zatajovat.
Promítaly se tu  dva vaše filmy. Jak byste charakterizoval ten první?
Čtyřicetiminutový dokument Spokojení vrazi je shrnutím desetiletého pátrání po nepotrestaných nacistických zločincích. Od roku 1994 jsem jich našel patnáct. Zajímají mě pouze lidé, kteří na našem území vraždili. Nezajímají mě prostí členové NSDAP, SS nebo gestapa.
A druhý film?
Chlapec a hvězdy. Má srdeční záležitost. Je to příběh Petra Ginze, který se stal ve třinácti šéfredaktorem unikátního časopisu Vedem. Ten vycházel v terezínském ghettu v letech 1943 až 44. Poprvé jsem se  s tím setkal v roce 1986 a strašně mě to zasáhlo. Kolem časopisu působilo asi sto chlapců, ale jen jedenáct jich přežilo. Sám Ginz šel v roce 1944 do transportu, ocitl se na rampě před Mengelem a ten ho poslal do plynové komory. Ginzovu kresbu Měsíční krajina  vzal roku 2003 do vesmíru na palubě raketoplánu Columbia izraelský astronaut Ilan Ramon. Petrův osud má optimistické poselství. Dokázal, že dětské sny a touhy nezabije žádná plynová komora.

Stanislav Motl
–  reportér televizního pořadu Na vlastní oči
–  spisovatel, autor knih Kam zmizel zlatý poklad republiky, Prokletí Lídy Baarové a Mraky nad Barrandovem 
–  držitel hlavní ceny Křišťálová Menora 2003 za dokumentární film Spokojení vrazi. / Pavel Cajthaml Festival židovské kultury začal na faře; Krkonošský deník 9.11.2007

TRUTNOV - Středeční vernisáží expozice malířky Jany Pivoňkové začal v evangelické faře  festival židovské kultury Devět bran. Letošní ročník bude kromě výstav také plný promítání filmů a hudebních vystoupení. Ve středu hrál a zpíval ansámbl Šumaři, včera do muzea na další expozici dorazil také spisovatel a reportér pořadu Na vlastní oči Stanislav Motl. / Aleš VaníčekFestival Devět bran; Krkonošský deník 5.11.2007

TRUTNOV - Mezinárodní festival česko - německo - židovské kultury Devět bran začíná ve středu vernisáží výstavy malířky Jany Pivoňkové. Přehlídku tradičně pořádá agentura Monte Christo, sdružení Menora a Farní sbor českobratrské církve evangelické. Festival potrvá  do neděle. „Bude naplněn výstavami, hudebními a filmovými představeními. Zahrnuto je i tradiční připomenutí událostí Křišťálové noci,“  řekl poslanec Robin Böhnisch, který nad festivalem převzal záštitu společně se senátorem Ivanem Adamcem. Součástí bude i projekce filmů Stanislava Motla a Romana Polanskeho. Festival zahájí výstava obrazů významné malířky Jany Pivoňkové z Prahy se starozákonní tématikou na evangelické faře. Významným momentem bude vernisáž výstavy "Židé v boji a odboji" ve čtvrtek 8.11. v Muzeu Podkrkonoší. Výstava přibližuje osudy významných odbojářů a partyzánů z řad židovských spoluobčanů a staví se tak proti zavedenému schématu, podle kterého všichni Židé kapitulovali na možnost obrany proti nacistickému teroru. Akci bude provázet ochutnávka izraelských vín. Jako vloni  vystoupí Tomáš Najbrt a Michael Pospíšil s hudebním programem. Tentokrát představí staré žalmy. Mezinárodní charakter festivalu zdůrazní sobotní vystoupení seskupení Tumbalajka z Německa, které vynikajícím způsobem interpretuje tradiční klezmer východních Židů. Festival pak zakončí koncert sefardských melodií v podání Vladimíra Merty a Jany Lewitové. Doplňkovým programem budou četné projekce dokumentů i hraných filmů s tématikou holocaustu. Za pozornost stojí např. málo známý film Dušana Kleina Píseň o lítosti. / Pavel Cajthaml